Zakończył się program odrestaurowania czterech winiarskich zabytkowych kapliczek

Wszystkie winiarskie kapliczki odzyskały dawny blask. Zakończył się program odrestaurowania czterech zabytkowych kapliczek. Rada Osiedla Winiary przeznaczyła na ten cel blisko 40 tys. zł.

W maju zakończyły się prace konserwatorskie najstarszej, pochodzącej z 1833 r, winiarskiej kapliczki pw. św. Wawrzyńca. Tym samym wszystkie cztery kapliczki odzyskały dawny blask. Program odrestaurowania zabytkowych kapliczek został zainicjowany przez radnych Rady Osiedla Winiary. Całkowity koszt prac konserwatorskich nie przekroczył 40 tys. zł. Wszystkie prace wykonywane były pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Dodatkowo, w ramach Systemu Informacji Miejskiej, na bocznych ścianach kapliczek zostały zamontowane tablice informacyjne zawierające opisy poszczególnych obiektów. Pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków opracowano krótką historię każdej kapliczki, uwypuklając elementy wyróżniające poszczególne obiekty. Która jest najstarsza, a która najwyższa, z której kapliczki skradzioną figurkę złodzieje oddali do Muzeum Etnograficznego, a która kapliczka była przestawiana – te i wiele innych ciekawostek z życia Bambrów można dowiedzieć się spacerując po Winiarach. W ocenie nauczycieli ze szkoły podstawowej nr 27, po zamontowaniu tablic informacyjnych można w przystępnej formie przeprowadzić lekcję historii w plenerze.

Opisana inicjatywa radnych okazała się przysłowiowym strzałem w 10. Ale to nie koniec inwestycji w historię.  Mamy dalsze plany związane z ocaleniem od zapomnienia miejsc czy obiektów świadczących o historii Winiar i ich mieszkańców.

Aktualizacja – 26.05.2017

O odrestaurowaniu kapliczek przez Radę Osiedla mowa była we wczorajszym „Pulsie Dnia” telewizji WTK. Materiał dostępny jest pod tym adresem (min. 21:47).

Włącz powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments