Zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji programu „Zielony Poznań”

Masz ukwiecony balkon, piękny taras, ogródek z wyjątkowymi roślinami? Pochwal się nim i zgarnij nagrody. Konkurs „Zielony Poznań” odbędzie się w tym roku już po raz 26. Zainauguruje go oficjalnie kiermasz w parku Wilsona – będą warsztaty, zabawy dla dzieci i pokazy florystyczne.

Jeden z balkonów, jakie wzięły udział we wcześniejszej edycji konkursu
Jeden z balkonów, jakie wzięły udział we wcześniejszej edycji konkursu

Celem konkursu jest kształtowanie u poznaniaków postaw proekologicznych, zachęcenie ich do dbania o tereny zielone w miejscu zamieszkania i pracy. Konkurs jest skierowany do indywidualnych mieszkańców, ukwiecających swoje przydomowe ogrody, działki i balkony, ale też firm i instytucji, które zielonymi aranżacjami upiększają miasto, wpływając na wizerunek Poznania postrzeganego jako zielone miasto.

Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym z nich zgłoszone obiekty oceniają (do 20 lipca) przedstawiciele rad osiedli, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców bądź Zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Najwyżej ocenione przechodzą do etapu drugiego – miejskiego. Tam Miejska Komisja Konkursowa złożona z przedstawicieli Ogrodu Botanicznego, Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu oraz Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Przyrodniczego, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania i urzędu miasta, powołana przez prezydenta Poznania, wybierze najciekawsze i najwyżej punktowane obiekty (do 30 sierpnia).

Obiekty można zgłaszać w 6 kategoriach:

  • zieleńce, kwietniki osiedlowe, zakładowe, szkolne
  • balkony, tarasy, loggie i okna
  • ogrody przydomowe 614
  • działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych
  • pasy zieleni
  • zielone dachy

Dodatkowo, w tym roku instytucje, organizacje społeczne i spółdzielcze, podmioty gospodarcze wszystkich sektorów, wspólnoty mieszkaniowe (w tym budynki komunalne) będą mogły ubiegać się o Tytuł Prezydenta Miasta Poznania za najbardziej zazielenioną i ukwieconą elewację oraz za najpiękniejszy ogród społeczny w Poznaniu. W 26. edycji konkursu „Zielony Poznań” zostaną ufundowane dwa wyróżnienia Dyrektora Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu – za „Ogród miododajny” oraz „Zieleń przyjazna pszczołom”.

Kandydatury do konkursu można zgłaszać do 20 czerwca do p. Zbigniewa Długosza, przewodniczącego przedstawicielstwa Osiedla do komisji ds. oceny i lustracji obiektów w ramach konkursu „Zielony Poznań”. Regulamin oraz karty zgłoszeń dostępne są w siedzibach Rad Osiedli, Oddziałach Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta, w Biurze Konkursu – Wydziale Działalności Gospodarczej i Rolnictwa (ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404,pok.104), a także na stronie internetowej Urzędu Miasta Poznania (www.bip.poznan.pl). Znajdują się także w załączniku.

26. edycję konkursu zainauguruje kiermasz „Zielony Poznań”, który odbędzie się 11 maja w parku Wilsona. Na gości czeka moc atrakcji, m.in. pokazy florystyczne i liczne warsztaty (np. nauka zielonej kaligrafii, malowania doniczek, robienia domków dla owadów czy warzywnych wianków). W programie znalazł się kiermasz ogrodniczy i animacje dla dzieci. Na scenie wystąpią uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu oraz Klub Szyderców Bis. Można też będzie dowiedzieć się, jak zaprojektować swój ogród oraz wymienić się roślinką, a także oznakować rower i wesprzeć poznańskie Hospicjum Palium. Szczegółowy program imprezy znajduje się w załączniku.

Podczas kiermaszu można będzie zgłosić swój udział w konkursie „Zielony Poznań”. Warto. W 25 dotychczasowych edycjach akcji wzięło udział ponad 80 tys. uczestników. W ubiegłym roku do rywalizacji stanęło 7 152 obiektów, najwięcej w kategoriach działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Nagrody dla uczestników oraz środki na organizację kiermaszu i konkursu „Zielony Poznań” ufundował Prezydent Miasta Poznania oraz Partnerzy konkursu: Międzynarodowe Targi Poznańskie, AQUANET SA, Unilever, Veolia Energia Poznań S.A, Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Palmiarnia Poznańska, Targowiska Sp. z o.o., Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza S.A. w Poznaniu, Garden Spot, Vilmorin Garden, Bogdan Królik, MK Cafe, Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców, Zieleń Miejska, Szkółka Drzew, Krzewów Ozdobnych i Róż Wybicki, Tomasz Ciesielski-Bankfoto, Bricomarche.

Załączniki

Urząd Miasta Poznania

Włącz powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof Bielecki
Radny
19 czerwca 2019 10:21

Wszystko bardzo ładnie, tylko dlaczego Rada Osiedla rzekomo tak bardzo miłująca zieleń, z uporem maniaka betonuje trawniki i wycina drzewa na Winiarach gdzie popadnie i pod byle pretekstem!?

Krzysztof Bielecki
Radny
20 czerwca 2019 08:51

W dniu Bożego Ciała wszystkim miłym Państwu życzę miłego Święta i udanej Procesji.

Witold Sawicki
Witold Sawicki
Gość
28 czerwca 2019 07:07

Bardzo dobrze, że dbamy o swoje balkony, ogródki i inne tereny zielone.Osobiscie szczycę się faktem ze Poznań jest zielonym miastem. Równocześnie wstydzę się kiedy „miasto” nie dba o porządek na zarządzanych przez siebie terenach. Niestety np. na Osiedlu Powstańców Warszawy bardzo łatwo mozna rozróżnić tereny stanowiące własność Wspólnot Mieszkańców /gdzie jest zawsze ład i porzadek/ i tereny „zarzadzane” przez miasto np. zarośnięty chodnik i zanieczyszczony teren wzdłuż ul.Wyłom i w kierunku bud. nr.4 /krzewy są tak rozrośnięte, że przechodnie nie mogą w ogóle korzystać z chodnika, a za krzewami od wielu miesięcy istnieje wysypisko smieci/.Apeluję do Rady Osiedla o zainteresowanie… Czytaj dalej »

Krzysztof Bielecki
Odpowiedź do  Witold Sawicki
1 lipca 2019 09:29

Szanowny Panie Witoldzie, pozwolę sobie nie zgodzić się z główną tezą Pańskiego wpisu. Poznań owszem był miastem zielonym jeszcze 50 lat temu. Głód mieszkań z wielkiej płyty i Gierkowska urbanizacja położyły temu kres. Na dodatek w miejskich władzach wszelkiego szczebla panuje wręcz swoista dendrofobia. Jeśli miasto będzie się zachowywać nadal w ten sposób, to w ciągu 30 lat wolna deweloperka wytnie i zabetonuje resztki zieleni, która przeniesie się na dachy ich apartamentowców. Jako nowy radny w pełni podzielam Pańskie zdanie, że opieka nad niedobitkami publicznej zieleni na Winiarach pozostawia wiele do życzenia. Z własnej obserwacji widzę jednak, że nie jest… Czytaj dalej »