Wystawa „Powstanie Wielkopolskie na Winiarach” uroczyście otwarta w Urzędzie Miasta Poznania

„Powstanie Wielkopolskie na Winiarach” – wystawa zorganizowana przez radnych Osiedla Winiary przy współpracy z Ewą Burchard i Katarzyną Stelmachowską (autorkami książek o historii Winiar) – od 17 czerwca do 5 lipca prezentowana będzie w Urzędzie Miasta Poznania.

To historia, z której możemy być dumni – o ludziach, którzy walczyli w szeregach winiarskiego oddziału powstańczego, o tych, którzy pod dowództwem Wincentego Pokrywki zdobyli koszary na Golęcinie, jeden z fortów oraz halę Zeppelina, a także brali udział w zdobywaniu lotniska Ławica. Wielu z nich walczyło także o Lwów. Wystawa prezentuje całą historię Winiar – od przygotowań do walki o niepodległość w ramach działalności winiarskiego gniazda Sokoła (założonego w 1911 r.), poprzez pierwsze plutony skautowe (utworzone już w 1913 r), aż po upamiętnienie 90 winiarczyków, mieszkańców wsi Winiary, którzy oddali życie w powstaniu wielkopolskim, I wojnie światowej i wojnie polsko – bolszewickiej.

Wystawa ta ma charakter edukacyjny – została już zaprezentowana w placówkach oświatowych osiedla Winiary oraz w Duszpasterstwie Akademickim Parafii pw. św. Stanisława Kostki.

Prezentacja w Urzędzie Miasta jest poszerzona o dzień dzisiejszy, czyli jak Rada Osiedla Winiary kultywuje pamięć o Winiarczykach. Dla odwiedzających wystawę dostępne są biuletyny informacyjne Winiarczyk – historyczny poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu na Winiarach oraz podsumowujący 4 lata pracy ROW w poprzedniej kadencji.

Otwarcia dokonał Stanisław Tamm, Sekretarz Miasta Poznania oraz Arkadiusz Bujak, Dyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych UMP. Ewa Burchard opowiedziała   o tworzeniu wystawy oraz o treściach zawartych na poszczególnych tablicach. Tadeusz Musiał, Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 podkreślił aktywność radnych ROW na rzecz kultywowania pamięci historycznej, a Juliusz Kubel z Towarzystwa Bambrów Poznańskich, zwrócił uwagę na ludzi, mieszkańców wsi Winiary, którzy byli Bambrami, a zarazem powstańcami. Ten fakt, w 300 – setną rocznicę sprowadzenia Bambrów do Poznania, nadaje całej wystawie dodatkowego wymiaru. 

Włącz powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments