W sobotę, 9 marca darmowe spacery po Winiarach z przewodnikiem

Grupa PoPoznaniu.pl organizuje dwa turnusy darmowych spacerów z przewodnikiem po osiedlu Winiary.

Przewodnik (Janusz) będzie czekał na wszystkich chętnych w sobotę 9 marca o godzinie 10 i 15 przy skrzyżowaniu ulic: Piątkowskiej, Słowiańskiej i Szydłowskiej.

Dawnych wsi pozostających w bezpośrednich związkach z miastem, które ostatecznie zostały przez nie wchłonięte, jest sporo w każdym dużym mieście. Ale zapewne nie tylko w Poznaniu trudno znaleźć podobną do Winiar dzielnicę, której najstarszym zachowanym zabytkiem jest jej nazwa. Pomijając nawet wielokrotne niszczenie wsi, prowadzące do wyludnienia, a zatem nie sprzyjające zachowaniu dziedzictwa materialnego, również przestrzeń zajmowana obecnie przez Winiary nie jest czymś co związane jest z dzielnicą od początku. Winiary były bowiem wsią „wędrującą”, choć zawsze w silnym związku z Poznaniem, ostatecznie stając się jego częścią. Relokacje i burzliwe fazy rozwoju doprowadziły do tego, że przestrzeń dzielnicy jest bardzo niejednorodna, niekiedy sprawiając nawet wrażenie chaosu. Ale być może to właśnie ta różnorodność jest dobrym pretekstem do tego, by ją lepiej poznać.

Wycieczka odbywa się w konwencji „free walking tour” – niezależnie od warunków pogodowych i liczby uczestników. Na zakończenie spaceru można podziękować przewodnikowi napiwkiem.

Włącz powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments