Na wniosek Rady Osiedla, Rada Miasta nadała imiona dwóm winiarskim skwerom

Na wczorajszej sesji Rada Miasta podjęła uchwałę o nadaniu imienia dwóm skwerom na Winiarach. Pierwszy, u zbiegu ulic Sokoła i Koronnej, będzie nosił nazwę Stanisława Bręczewskiego, a drugi – w środku Osiedla Powstańców Warszawy – Stanisława Jarzembowskiego. Wnioskowała o to Rada Osiedla Winiary swoją uchwałą z dnia 5 lipca zeszłego roku.

 

Stanisław Bręczewski ur. 2 października 1911 roku w Winiarach. Mieszkaniec ulicy Kowalskiej 8. Absolwent Szkoły  Fachowej Policji Państwowej w Mostach Wielkich. Policjant I Komisariatu w Stanisławowie. Instruktor WF. Więzień Ostaszkowa. Zamordowany przez NKWD w Twer w kwietniu 1940 r. Spoczywa na cmentarzu wojennym w Miednoje. W listopadzie 2007 roku podczas dwudniowych obchodów Święta Niepodległości uroczyście awansowany na stopień aspiranta przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

 

 

Stanisław Jarzembowski ur. 20 marca 1917 roku w Winiarach. Mieszkaniec ulicy Kowalskiej 8. Strzelec pokładowy 3 Pułku Lotniczego w Poznaniu. Brał udział w wojnie obronnej Polski w 31 Eskadrze Rozpoznawczej lotnictwa armii „Karpaty.” Po klęsce wrześniowej, przez Rumunię i Francję dostał się do Anglii. Jako żołnierz Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Służył w 307 Dywizjonie „Lwowskich Puchaczy”. Kawaler orderu Virtutti Militari. Zmarł 1 sierpnia 1942 roku po katastrofie lotniczej, z której zdołał ocalić pilota i oficera szkoleniowca. Spoczywa na cmentarzu w Exeter w Anglii.

 

Włącz powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments