17 października ruszają konsultacje społeczne dot. projektu pomnika na Winiarach

17 października 2018 r., ruszają konsultacje społeczne Wydziału Urbanistyki i Architektury dotyczące projektu pomnika Ofiar I Wojny Światowej, Powstania Wielkopolskiego i Wojny Polsko-Bolszewickiej, którego rekonstrukcja ma powstać na skwerze Stanisława Bręczewskiego (ul. Sokoła) w Poznaniu. Celem przeprowadzanych konsultacji jest uzyskanie opinii o formie pomnika, aranżacji jego otoczenia i jego lokalizacji na Skwerze Bręczewskiego w Poznaniu.

Mieszkańcy będą mogli wyrazić swoją opinię podczas spotkania konsultacyjnego, które odbędzie się w środę, 17 października 2018 r.:
– o godzinie 17.00 zapraszamy tych z Państwa, którzy są chętni na wspólne obejrzenie miejsca planowanej rekonstrukcji pomnika – na skwer Stanisława Bręczewskiego przy ul. Sokoła w Poznaniu.
– pół godziny później, o godzinie 17.30 zapraszamy Państwa na spotkanie konsultacyjne w siedzibie Rady Osiedla Winiary w Szkole Podstawowej nr 27 na os. Winiary 2  w Poznaniu. W spotkaniu z Państwem wezmą udział wnioskodawcy – przedstawiciele Rady Osiedla Winiary, członkowie Komitetu Odbudowy Pomnika, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz eksperci.

Konsultacje społeczne potrwają od 17 października do 31 października 2018 r.
Podczas konsultacji społecznych będzie można również składać uwagi i propozycje  do projektu pomnika w formie elektronicznej na adres: pomniki@um.poznan.pl.

Przedmiotem konsultacji jest zaprezentowanie projektu pomnika Ofiar I Wojny Światowej, Powstania Wielkopolskiego i Wojny Polsko-Bolszewickiej zaproponowanego  do umieszczenia w przestrzeni publicznej miasta, na skwerze Stanisława Bręczewskiego w Poznaniu. Projekt pomnika jest zbliżony do wyglądu pierwotnego zbudowanego  na początku lat 20 na Winiarach, zniszczonego przez Niemców w czasie II wojny światowej. Pomysł odtworzenia, rekonstrukcji pomnika został przedstawiony przez wnioskodawcę Radę Osiedla Winiary. Zasadnicza część monumentu to prostopadłościan ze zwróconymi w cztery strony świata tablicami upamiętniającymi, postawiony na wysokim cokole, podparty czterema dekoracyjnymi wolutami. Zwieńczenie pomnika stanowi kula z wysmukłym stalowym krzyżem.

Pomnik będzie posiadał cztery tablice.

Pierwszą od strony zachodniej z napisem:

„BOHATEROM POLEGŁYM NA POLU CHWAŁY 1918 – 1919”.

Drugą od strony północnej z napisem:

„90 POLEGŁYM NA WIEKOPOMNĄ CHWAŁĘ I CZEŚĆ.
GMINA WINIARY 1923”.

Trzecią z napisem:

„POLEGŁYM W I WOJNIE ŚWIATOWEJ 1914-1918”.

Czwartą z napisem:

„OBROŃCOM OJCZYZNY PRZED NAJAZDEM BOLSZEWICKIM”.

 

Zgodnie z Zarządzeniem nr 334/2015/P Prezydenta Miasta Poznania z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw wznoszenia pomników na terenie miasta Poznania Zespół dokonuje wyboru projektu pomnika wraz z lokalizacją na podstawie oceny sądu konkursowego oraz wniosków z dyskusji publicznej. W uzasadnionym przypadku Zespół może odstąpić od organizacji konkursu, poprzez wybór, poprzedzony publiczną debatą projektu pomnika na podstawie przedstawionej we wniosku koncepcji formy pomnika.
Zapraszamy do uczestnictwa w konsultacjach społecznych, zapoznania się z usytuowaniem rzeźby na planie, projektem, zdjęciami i przesyłania uwag, wniosków, opinii dotyczących ww. projektu w terminie od 17 października do 31 października 2018 r. na wyżej podany adres elektroniczny.

Serdecznie zapraszamy!

 

Włącz powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments